Rüya Tabiri için Yararlı Notlar

* Gördüğünüz rüyaların % 90'ını unutursunuz. Uyandıktan sonraki 5 dk. içerisinde rüyalarınızın yarısını unutursunuz .10 dakika sonra ise % 90'ı hafızanızdan silinmiş olur.

* Körler de rüya görür. Doğduktan sonra kör olmuş olan insanlar rüyalarında görüntüler görürler. Kör olarak doğan kişilerse rüyalarında görüntü görmezler ancak duyma koklama dokunma ve hissetme üzerine rüya görürler.

* Herkes rüya görür. Ciddi bir psikolojik rahatsızlığı bulunmayan her insan rüya görür. Rüya görmediğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz çünkü yalnızca rüyalarınızı hatırlamıyorsunuz.

* Rüyalarımızda yalnızca bildiğimiz yüzler görürüz. Beynimiz yeni yüzler yaratamaz. Rüyalarımızda daha önceden gördüğümüz gerçek insanların gerçek yüzlerini görürüz ancak bunu onları hatırlamayabiliriz. Hepimiz yaşamımız boyunca binlerce yüz görmüşüzdür yani beynimizin kullanabileceği sonsuz seçenek vardır.

* Herkes Renkli Rüya Görmez Görme yeteneğine sahip insanların yüzde 12'sinin rüyaları siyah-beyazdır. Geri kalanlar ise renkli rüyalar görürler. 1915-1950 arasında yapılan çalışmalar rüyaların çoğunun siyah- beyaz olduğunu ancak bu oranın 1960'lardan sonra değişmeye başladığını gösteriyor. Günümüzde 25 yaşının altındaki kişilerin yalnızca yüzde 4.4'ü siyah-beyaz rüya görüyor. Son yapılan araştırmalar bu değişimin nedeninin televizyonun siyah-beyazdanrenkliye geçmesi ile bağlantılı olabileceğini gösteriyor.

* Rüyalar sembolik anlam taşır. Eğer rüyanız özellikle bir konu ile ilgili ise rüya sembolik anlam taşıyor demektir. Bu analiz edilerek ortaya çıkarılabilir.

* Duygular önemlidir. Rüyalarda en çok deneyimlenen duygu endişedir. Negatif duygular pozitif olanlardan çok daha fazladır.

* Rüyalar tekrar edebilir. Çoğu rüya yalnızca bir kez görülse de çoğu insan aynı rüyayı birden fazla kez gördüğünü söylemektedir.Kadınların %70'inin ve erkeklerin % 65'inin aynı rüyayı çok kez gördüğü kaydedilmiştir.

* Hayvanlar da rüya görür. Değişik hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar insanlar gibi onların da uyku sırasında beyin dalgaları olduğu görülmüştür. Bir köpeği uyurken izleyin. Rüyada birşey kovalıyormuşçasına değişik sesler mırıldanır ve patileri hareket eder.

* REM uykusu sırasında beyindeki bir mekanizma vücudun tamamen hareketsiz olmasını sağlar böylece rüyada fiziksel bir hareketin gerçekleşmesi önlenir. Ancak bu mekanizmanın normal uyku süresinden önce/sonra ya da bu süre boyunca tetiklenmesi muhtemeldir.

* Uyuduğumuz sırada beynimiz gerçek hayattan gelen sesleri alır ve onları rüyamızın bir parçası haline getirir. Yani bazen dışarıdan gelen sesi uykuda yorumlayabiliriz. Örneğin kardeşiniz siz uyurken başınızda gitar çalıyorsa rüyada konserde olduğunuzu görebilirsiniz.

* Erkekler ve kadınlar farklı şekilde rüya görürler. Erkekler kendi cinsleri ile ilgili rüya görmeye daha çok meyillidir. Erkeklerin rüyalarındaki karakterlerin % 70'i başka erkeklerdir. Diğer bir taraftan kadınların rüyalarındaki kişilerin yarısı erkek yarısı kadındır. Tüm bunların yanısıra erkekler rüyalarında genelde kadınlardan daha agresif duygular yaşarlar.

* Rüyaların geleceği gösterme özelliği vardır. Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre çok sayıda insanın % 18 ila % 38'i en az bir geleceğe dair rüya görmüştür % 70 ise déjà vu deneyimlediğini söylemiştir. Rüyların geleceğin habercisi olduğuna inanan insanların sayısı ise % 63 ila % 98 oranla çok daha fazladır.

A B C Ç
D E F G
H I İ J
K L M N
O Ö P R
S Ş T U
Ü V Y Z